Cigaretta vs. elf bar — a cigi káros hatásai
Nem kérdés, hogy a cigaretta tartós fogyasztása rendkívül egészségtelen, káros hatásainak listáját hosszú órákon keresztül sorohatnánk. A cigaretta dohányfüstjében található, dohányzók szervezetébe kerülő kátrány, szén-monoxid, nikotin, kén-dioxid, benzol, ammónia vagy éppen arzén már rövidtávon is súlyosan roncsolják szervezetünket.
Kutatások sora igazolta, hogy sajnos olyan széles körben elterjedt betegségek hozhatók összefüggésbe a tartós cigizéssel, mint az érszűkület vagy a szívinfarktus, de a lábakat érintő vérellátási zavarok is lényegesen gyakrabban jelentkeznek cigarettát fogyasztó személyek körében. A gyomor gyulladásos megbetegedései és gyomorfekély szintén kialakulhatnak dohányzás következményeképpen. A szemet érintő betegségek közül a tompalátás és zöldhályog megjelenésének mechanizmusában is jelentős szerepet játszik a tartós cigarettázás, és sajnos ez a káros szenvedély közvetlenül összefüggésbe hozható súlyos daganatos megbetegedésekkel is.
A cigarettázás okozta ráktípusok listájának élén egyértelműen a tüdőrák áll, 100 megbetegedésből 85 garantáltan visszavezethető a tartós cigaretta fogyasztásra, azaz a tüdőrákban szenvedő betegek 85%-a aktív dohányos. Emellett további 11 súlyos daganatos megbetegedés kapcsolható szorosan a káros szenvedélyhez: a cigarettázás felelős lehet ugyanis húgyhólyag, vese-, gége-, szájüregi, nyelőcső-, gyomor -és hasnyálmirigy rákért is.
Mitől káros pontosan a cigaretta?
A cigaretták esetében nem a nikotinnal van a legfőbb probléma. Köztudott, hogy a cigarettafüst belégzésével nikotin kerül a tüdőbe, ahonnan a véráram segítségével szinte azonnal az agyba szállítódik el. Az agyban idegi ingerületátvivő anyagokat szabadít fel, amelyek hangulattól függően élénkebbé tehetnek, vagy éppen ellazíthatnak. Ezért van az, hogy minden nikotin tartalmú termékek fogyasztása nyugtatóan hathat ránk. Átmenetileg számos pozitív hatást érzékelhetünk, ha nikotintartalmú terméket fogyasztunk: megnyugszunk, csillapodhat éhségérzetünk, jobban tudunk összpontosítani egy-egy feladatra, vagy éppen jobb lesz a hangulatunkat. Hosszútávon ugyanakkor fontos tudni, hogy a nikotin függőséget okoz a szervezetben!
A nikotin önmagában tehát – a dohányfüstben található mennyiségben legalábbis biztosan – nem rákkeltő, a cigarettában lévő 4800 vegyületből azonban 90 bizonyítottan az! Legveszélyesebbek a már említett kátrány, szén-monoxid, kén-dioxid, benzol, ammónia vagy éppen arzén, de az egészségkárosító összetevők sora szinte végtelen.
Mi a helyzet az elf bar fogyasztással?
Nem kérdés tehát, hogy a dohányzás nem egészséges, a leszokás pedig fontos. Ennek a folyamatnak az utóbbi hónapokban kedvelt eszköze lett az elf bar, a hagyományos cigarettától teljesen más elven működő termék, melynek nikotinmentes változata is létezik.
Gyakorlatilag közel 60 éve, 1963 óta fejlesztenek nikotin aeroszolt előállító eszközöket a nagy dohányipari vállalatok. Az első elektromos cigarettát 2003-ban dobták piacra Kínában, majd 2005-ben jelent meg az európai illetve amerikai piacokon is, “Ruyan” néven. Az első elektromos vape-ek pedig már 2007-ben elérhetővé váltak hazai piacon.
Nézzük meg, melyek az elf bar, illetve a készülékekben található folyadék pontos összetevői!
Mi is az elf bar?
Zacher Gábor RTL Klubnak adott interjújában merült fel először hazánkban nagy publikum előtt a kérdés: mit tartalmaz a 2022-ban csak új járványként emlegetett elf bar? Nos, itt az ideje választ adnunk a kérdésre!
Mit tartalmaz az elf bar?
Az elf bar tulajdonképpen 5 fő alkotóelemből áll.
- Először is van benne egy slukkszámtól függő lítiumos akkumulátor.
- Adott egy elektronika, ami szíváskor aktiválja a kazánt és leadja a hőt a kazánban található folyadéknak.
- Az elf bar fontos alkotórészét képezi maga a kazán, ami hőt ad le, és a körülötte lévő folyadékot hevíti, ami által gőz keletkezik, valamint
- a készülék tartalmaz egy liquidet, azaz egy tankban elhelyezkedő folyadékot, melynek mennyisége mindig az adott termék slukkszámától függ.
- Ezt öleli körbe az elf bar burkolata maga.
A legtöbb, elf bar témában megjelenő cikkben és interjúban elhangzik, hogy nem tudni, milyen anyagokat tartalmaz a készülék. Ez nem teljesen igaz. Nézzük hát meg, melyek az elf bar készülékekben található folyadék összetevői:
1. Növényi glicerin: Egy olyan anyagról beszélünk, melyet számos iparágban használnak nap mint nap. Megtalálható a köhögéscsillapítókban, szájvizekben, szappanokban és samponokban, fogkrémekben, rengeteg szépészeti krémben, mindennapi élelmiszerekben vagy a vízipipa dohányban.
2. Propilén-glikol: Elsősorban az élelmiszer iparban előforduló vegyület, melyet főleg tortákban, torták díszítésére szolgáló habokban használnak.
3. Nikotin-só, ha nem nikotinmentes elf bar készülékről beszélünk. Érdekesség, hogy a nikotinsó a hagyományos nikotinnál gyorsabban szívódik fel, ez okozza, hogy a nikotintartalmú elf bar kellemesebb, gyorsabb hatását. Az elf bar nikotintartalmát rendszerint százalékban vagy milligrammban szokás megadni, jelenleg 3 formátumban gyártják ezeket a termékeket: nikotinmentes, azaz 0%-os, 2%-os (2mg nikotin/ml) és 5% (5mg nikotin/ml) verzióban kaphatók Nyugat-Európában.
4. Egyéb természetes, illetve mesterséges aromák: az elf bar intenzív ízvilágát az élelmiszer- és szépségiparban is használt, természetes és mesterséges aromák biztosítják, így fordulhat elő, hogy a kólás elf bar ízvilága kísértetiesen hasonlít az imádott kólás gumicukrok ízéhez, a gyümölcsös elf barok pedig pont olyan finom ízűek, mint egy üdítőital vagy éppen tutti-fruttis rágógumi.